Świat oprogramowania księgowania dla małych firm może być polem minowym dla każdego właściciela firmy. Wybór odpowiedniego pakietu jest jedną z najbardziej krytycznych decyzji biznesowych.

Oto sześć rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przed dokonaniem zakupu:

1. Skalowalność

Firmy zmieniają się w czasie, więc wymagania względem programu rozliczeniowego również. Zmienia się liczba oferowanych produktów i usług, liczba pracowników itp. Kiedy wybieramy pakiety księgowy dla naszej firmy, warto pomyśleć co będzie za 5 i 10 lat. Czasem warto zapłacić trochę więcej za program, który oferuje więcej możliwości i można łatwo poszerzyć jego możliwości przy minimalnych zakłóceniach dla Twojej firmy.

2. Wsparcie techniczne

Zdecydowana większość programów ma zapewnione wsparcie techniczne producenta. Warto jednak pomyśleć o tym, by siedziba bądź filia producenta znajdowała się w pobliżu. Tak by pomoc mogła zostać udzielona także osobiście, a nie tylko przez telefon.

3. Opinia księgowego

Ponieważ to księgowy bądź księgowa będą głównie zajmować się obsługą tego programu, jest to ważny czynnik przy podejmowaniu decyzji. Jakie oprogramowanie zadowoli i ułatwi pracę księgowemu, jak łatwiej dostarczy raporty bez konieczności dodatkowej pracy.

4. Najlepsza jakość za najlepszą cenę

Oczywistością jest, że idealnym rozwiązaniem jest produkt o niskiej cenie i wysokiej jakości. Jednak cena jest tylko częścią równania. Czasem warto zapłacić więcej, jeśli sklep oraz producent zapewniają lepszą pomoc i wsparcie techniczne.

5. Łatwość użytkowania

Łatwość obsługi to osobista sprawa, ale warto przetestować oprogramowanie przed zakupem. Należy też pamiętać by w testach uwzględnić osobę, która docelowo będzie obsługiwać ten program. Warto też pamiętać, że program może wchodzić w interakcję z innym oprogramowaniem, ważne by zachodziło to bez żadnych konfliktów.

6. Potrzebne funkcje

Większość pakietów oprogramowania księgowego jest dostępna w kilku różnych wersjach. Jeśli jakieś opcje są zbędne i nie planuje się ich wykorzystania w przyszłości, nie warto za nie przepłacać.

Dla małych, domowych firm, darmowe oprogramowanie księgowe może być dobrym rozwiązaniem. Kilka firm udostępnia darmowe pakiety księgowe, które można uaktualnić dosyć łatwo. Ale warto uważać przy wyborze darmowego oprogramowania. Jeśli nie ma możliwości aktualizacji programu o nowe funkcje, może okazać się, że w przyszłości będzie konieczna zmiana programu, co wiąże się z procesem nauki obsługiwania się programem od początku. To strata dużej ilości czasu. Najtrudniejszą rzeczą przy wyborze pakietu dla małych firm jest tak naprawdę określenie czego naprawdę potrzebujesz. Zainwestuj czas w określaniu czego wymagasz od programu rachunkowego teraz i w przyszłości, gdy Twoja firma się rozwinie.

 

Więcej na www.bizmaster.pl – oprogramowanie księgowe dla firm