Próchnica jest jedną z najbardziej popularnych, a przy tym dokuczliwych chorób zębów i przyzębia. Jest ona wynikiem przede wszystkim nieprawidłowej higieny jamy ustnej, czyli zbyt rzadkiego lub nieprawidłowego szczotkowania zębów. Dodatkowo nasza dieta obfituje w duże ilości cukrów prostych, które są pożywką dla bakterii bytujących w jamie ustnej, niszczących szkliwo i powodujących próchnienie zębów. Jedzenie dużej ilości słodyczy, picie słodkich napojów i do tego rzadkie mycie zębów – to krok do tego, by nabawić się próchnicy.

leczenie kanałowePoczątkowo próchnica zaczyna obejmować wierzchnie części korony zęba – zaczyna się w bruzdach zębowych i z biegiem czasu obejmuje coraz większe i coraz głębsze partie zębów. Z biegiem czasu próchnica zaczyna wnikać do miazgi zęba, która jest niezwykle silnie unerwiona, w związku z czym zaczynamy odczuwać ból. Ból jest najbardziej intensywny podczas jedzenia słodkich pokarmów, czegoś zimnego lub gorącego. To właśnie na tym etapie zazwyczaj pacjenci udają się do dentysty, by wyleczył im próchnicę. Bywa, że jest już za późno i zęba trzeba wyrwać. Na szczęście jest jeszcze endodoncja, czyli leczenie miazgi zębowej, zazwyczaj pod postacią leczenia kanałowego.

Usunięcie zmian próchniczych polega początkowo na usunięciu czarnych przebarwień z korony zęba, następnie wwiercenie się do miazgi. Tam konieczne jest leczenie kanałowe pod mikroskopem, czyli usunięcie zmienionych chorobowo tkanek za pomocą specjalnej igły do leczenia kanałowego i zastąpieniu jej specjalnymi preparatami. Tak wyleczony ząb ma szansę na szczęśliwe życie jeszcze przez długie lata, oczywiście pod warunkiem, że będziemy dbali o jamę ustną, regularnie szczotkowali zęby i unikali jedzenia słodyczy na ile to tylko możliwe. Dziś wszystkie gabinety stomatologiczne leczą zęby kanałowo (polecam ofertę: stomatologia-impla.pl/leczenie-kanalowe/), ponieważ jest to w dużej mierze podstawa jakiegokolwiek leczenia zachowawczego w stomatologii.

Dopiero wtedy, gdy ząb jest już bardzo mocno zajęty przez próchnicę, daje duże dolegliwości bólowe i nie ma szans odratowania go, usuwa się pozostałości zęba i wstawia nowy implant. To właśnie po to, by jak najdłużej cieszyć się własnymi zębami, powinniśmy chodzić regularnie na wizyty do dentysty, przynajmniej raz na rok. Dzięki temu będziemy mogli zapobiec rozwojowi próchnicy na wczesnym etapie, gdy wystarczy tylko usunąć zmienione chorobowo części korny zęba bez konieczności wnikania w głąb i leczenia kanałowego.