Poszukiwanie pracy jest zawsze trudnym i problematycznym zajęciem. Ponad to, zadanie te nie należy do przyjemnych. Stres związany z poszukiwaniem odpowiedniego stanowiska nierzadko jest bardzo duży, co dodatkowo utrudnia zadanie. Często zdarza się, że wyłonienie ogłoszenia o pracę spośród wielu innych nie jest zbyt proste.

Musi odpowiadać naszym kwalifikacjom i umiejętnościom, pensja musi spełniać nasze wymagania, godziny pracy muszą być odpowiednie, a umowa o pracę pełnowartościowa. Ważne jest również ubezpieczenie zdrowotne, umiejscowienie potencjalnego zakładu pracy oraz wymiar etatu. Nierzadko zdarza się, że spośród setek przeczytanych ogłoszeń, żadne nie spełnia naszych wymagań.
Ze względu na to, że z internetu korzysta coraz więcej osób i jest ogólnodostępny pojawia się w nim wiele różnorodnych ogłoszeń, w tym między innymi ogłoszenia o pracę. Pojawia się wiele serwisów ogłoszeniowych.

Zakładają je już nie tylko urzędy pracy, ale mogą to być również osoby prywatne. Często także zdarza się, że serwisy informacyjne, nie związane bezpośrednio z poszukiwaniem pracy, posiadają zakładki z aktualnymi ofertami. Ogłoszenia są bardzo różnorodne, od ofert pracy na tak zwany cały etat w administracji państwowej, aż do prac dorywczych czy chałupniczych. Znajdują się tam nie tylko informacje o aktualnych ofertach pracy, ale również propozycje staży i praktyk, czy informacje o możliwości wzięcia udziału w kursach doszkalających. Ponad to można tam odszukać informacje o organizowanych targach pracy, giełdach pracy i szkoleniach.

Wiele portali internetowych oferuje nie tylko ogłoszenia o poszukiwaniu pracownika.

Można również samemu dodać ogłoszenie o poszukiwaniu przez nas pracy. Należy wtedy opisać nasze kwalifikacje i preferowane stanowisko oraz inne informacje, które mogą pomóc osobom poszukującym pracownika. Baza ofert pracy może cieszyć się bardzo dobrą opinią pod warunkiem, że interfejs użytkownika jest intuicyjny. Musi posiadać także bardzo dobrą wyszukiwarkę ofert pracy. Ogłoszenia o pracę muszą być dobrze i przejrzyście skonstruowane. Portal pracy jest bardzo dobrym rozwiązaniem również ze względu na ilość ofert, daje to duży wybór i możliwość porównania ich ze sobą nawzajem. Istnieją również bazy ofert pracy, które gromadzą wszystkie oferty zatrudnienia z urzędów pracy.

Serwisy internetowe z ogłoszeniami o pracę to nie tylko same oferty zatrudnienia.

Wiele z nich oferuje poradniki, w których opisano sposoby poszukiwania pracy. Gro ludzi poszukujących nowego stanowiska lub osób, które nie są aktywne zawodowo juz od dłuższego czasu nie potrafi poradzić sobie z kolejnymi odmowami, więc poradniki i artykuły podnoszące na duchu są jak najbardziej wskazane. Kolejną ciekawą rzeczą, którą można znaleźć w serwisach internetowych są poradniki jak pisać CV. CV to pierwszy kontakt z potencjalnym szefem. Jednak bardzo często jest to nasz ostatni kontakt z nim. Poza naszymi kwalifikacjami liczy się też pierwsze wrażenie. Dobre wrażenie zrobi więc odpowiednio wyedytowane podanie o pracę i list motywacyjny. Dobrze jest, jeśli nasze CV wyróżnia się na tle innych, jest ciekawe, bogate i oryginalne.