Konsolidacja kredytów to właściwa metoda przede wszystkim na wyjście z kłopotów finansowych. W jaki sposób? Kredyt konsolidacyjny polega na tym, że kredytobiorca, który w konkretnym czasie reguluje parę zobowiązań, ma okazję uzyskania takiego kredytu, w ramach którego będzie spłacał poprzednie zobowiązania. Ten produkt kredytowy został zaprojektowany w głównej mierze dla osób, które mają niestety trudności ze stabilnymi spłatami pożyczek pieniężnych, nawet wobec paru banków. Kredyty konsolidacyjne pomagają więc wykaraskać się ze spirali pożyczkowej i pozwolić powrócić do stabilności finansowej.

W ramach pożyczki konsolidacyjnej kredytobiorcy mogą liczyć przede wszystkim na wydłużony czas spłaty. W taki sposób miesięczne raty wszelkich pożyczek zostają zamienione w jedną stałą ratę, która jest mniejsza, niż kwota rat poprzednich. Przy mniejszej racie oraz wydłużonym terminie regulacji zadłużenia, kredytobiorcy mają więc lepsze szanse na terminową spłatę kredytu. W momencie konsolidacji jedna rata przekazywana jest do konkretnego banku, w którym wzięty został kredyt konsolidacyjny. Klient nie zajmuje się już spłacaniem poprzednich pożyczek, ponieważ to bank po uzyskaniu raty zajmuje się przekazaniem odpowiedniej części zadłużenia dla odpowiedniej instytucji. Ciężar regulowania wcześniejszych pożyczek jest więc zdjęty z kredytobiorcy.

Czy jednakże konsolidacja kredytów to rzeczywiście wspaniały pomysł ze względu na koszty? Okazuje się, iż nie do końca. Wydłużony okres spłaty powoduje wyznaczeniem wyższych odsetek, które powędrują do banku. W końcowym rozrachunku zadłużeni posiadający kredyt konsolidacyjny ponoszą przeważnie wyższe koszta. Poza tym istnieje kilka dodatkowych kruczków, na jakie w momencie konsolidacji warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim jest to prowizja, która do najmniejszych nie należy. Ewentualnie kredytodawca może zechcieć od kredytobiorcy dodatkowe zabezpieczenie w formie ubezpieczenia.

Decydując się więc na konsolidację kredytów wypada przeliczyć wszelkie związane z tym opłaty. Być może kolejne dopłaty powiązane z kolejnym kredytem okażą się mniejsze, niż konsolidacja. Trzeba także przeanalizować ranking pożyczek konsolidacyjnych przed zdecydowaniem się na jakąkolwiek ofertę banku.

Wybór oferty w tej sytuacji jest najistotniejszy. Trzeba wejść na strony branżowe np. http://domowefinanse.org i wyszukać ranking najtańszych ofert kredytów. Na jego bazie jesteśmy w stanie wyszukać atrakcyjne oferty konsolidacji kredytów. Należy również spojrzeć na warunki umowy oraz różne koszty kredytu. Mając takie informacje mamy pewność, że wybrany przez nas kredyt jest najkorzystniejszy.