Zakup butów dla dzieci może stanowić wyzwanie. Producenci prześcigają się w zwabianiu klientów, oferując im najwyższą jakość i promocyjne ceny obuwia. Coraz częściej rodzice zaglądają także na strony sklepów internetowych gwarantujących zgodność towaru z oczekiwaniami, darmową dostawę i szybką wysyłkę. Gdy opiekunowie mają już za sobą etap wyboru metody nabycia obuwia, muszą oni przede wszystkim zwrócić uwagę na kupowany produkt.

Radość z tych pierwszych, stawianych przez maleństwo kroków czy np. satysfakcja z zarażenia pociech pasją do biegania nie powinny przysłonić odpowiedzialności spoczywającej na dokonujących zakupu. To od ich decyzji bowiem zależy nie tylko bezpieczeństwo, ale i prawidłowy rozwój stóp dziecka, który może mieć konsekwencje w przyszłości. Im młodsze dziecko, tym oddziaływanie obuwia jest większe – stopa kształtuje się bowiem do 6 roku życia.

Eksperci popularnych firm obuwniczych twierdzą, że obuwie dziecięce musi posiadać podstawowe cechy, takie jak:
• szeroki i wysoki czubek zapewniający swobodne ułożenie stopy dziecka
• obuwie większe o ok. 7-9 mm od stopy dziecka, umożliwiające komfortowe poruszanie i dostosowujące się do rosnącej nóżki
• konieczne sznurówki lub zapięcie na rzepy – dopasowujące buciki do konkretnej stopy
• miękkość i elastyczność butów, a zwłaszcza ich spodów, w celu uniknięcia nienaturalnego chodu
• tzw. zakładka – sztywny, lecz sprężysty element z tyłu buta, wspomagający prawidłowe ustawienie stopy.

porządne buty dziecięce

Zaleca się również zakup butów wykonanych z naturalnych skór lub materiałów wysokogatunkowych, które przepuszczają powietrze, by zapewnić odpowiednią higienę maluszkowi. Markowe obuwie wyposażone jest często w antygrzybiczne i antybakteryjne wkładki odprowadzające pot oraz zachowujące świeżość wewnątrz buta. Kolejnym atutem może być wbudowana miękka i profilowana wkładka z pianki dopasowująca się do stopy, by zapewnić jej jak najlepszy rozwój, a także chroniąca przed otarciami i stabilizująca kończynę. Producenci markowego obuwia zadbali także o bezpieczeństwo proponując antypoślizgową podeszwę czy odblaski oraz o komfort w każdych warunkach dodając do butów nieprzemakalne elementy.

Dziecięce stopy rosną 2-3 rozmiary w ciągu roku. W wieku od 3 do 6 lat powinno się je mierzyć co 4 miesiące, a we wcześniejszych latach nawet co kilka tygodni. Opiekunowie chcąc zaoszczędzić, kupują tańsze, używane buty lub zostawiają znoszone po starszym rodzeństwie. Nie jest to jednak rozsądne rozwiązanie, gdyż mały człowiek nabywa nawyki dotyczące sposobu chodzenia poprzedniego ich właściciela. Nie należy bać się wyższych cen markowych butów – w przeszłości trudności w zakupach wynikały z ograniczonego asortymentu, dzisiaj na sklepowych półkach każdy znajdzie coś dla siebie. Producenci oferują zarówno firmowe obuwie za ok. 100 zł., jak i to za 400 zł.

Pomimo że w okresie, gdy stopa dziecka ulega rozwojowi, najzdrowsze jest dla niego chodzenie boso, nie sposób uniknąć zakupu butów. Najważniejsze, by kierować się wówczas rozsądkiem. Markowe obuwie dziecięce, jak to dostępne na www.italbut.pl, w istocie jest droższe, ale w ramach jego ceny zawiera się kompleksowy zestaw elementów ułatwiających poruszanie się pociech. Wyróżnia się ono na tle innego stosowaniem najwyższego gatunku tkanin, większą elastycznością, solidnością, łatwością czyszczenia i dbałością o szczegół. Dziecku warto kupować wszystko co najlepsze, bo to inwestycja w jego przyszłość i zdrowie.