Kredyty hipoteczne to od bardzo dawna najpowszechniejsze formy finansowania zakupu różnego typu nieruchomości. Kredyt hipoteczny jest tradycyjnym kredytem przyznawanym przez bank zwykle na bardzo długi okres. Zalicza się go do najbardziej popularnych kredytów długoterminowych. Z pewnością wiele osób nie może samodzielnie kupić domu albo mieszkania z własnych oszczędności. Kredyt hipoteczny to zazwyczaj najlepsze i jedyne rozwiązanie.

Kredyty hipoteczne są zazwyczaj zabezpieczane przez hipotekę, stąd właśnie ich nazwa. Przyznawane są na stosunkowo wysokie sumy pieniężne, w związku z czym banki najczęściej niezwykle szczegółowo sprawdzają zdolność kredytową osób ubiegających się o pieniądze na kupno domu, mieszkania lub też innej nieruchomości. Kredyty na nieruchomości przyznawane są najczęściej na bardzo długi czas, niemniej najkrótszy okres, na jaki można uzyskać kredyt hipoteczny to pięć lat.

Kredyty hipoteczne dzielą się na kilka rodzajów. Najprostszego podziału możemy dokonać ze względu na walutę. Wyróżniamy więc kredyt hipoteczny w złotych, przydzielany w rodzimej walucie, jak również walutowy, wypłacany w walucie obcej (tudzież do niej denominowany). W tych okolicznościach zobowiązanie jest przeliczane na wybraną walutę, zaś oprocentowanie uzależnione od oprocentowania kredytów na rynkach międzynarodowych. W tej sytuacji zatem trzeba brać pod uwagę kurs walutowy, który bezpośrednio będzie mieć wpływ na wysokość spłacanych przez nas rat kredytu.

Starając się o kredyt hipoteczny musimy liczyć się z tym, że fundusze mogą być przeznaczone na jeden konkretny cel, związany rzecz jasna z zakupem nieruchomości. Oczywiście starając się o kredyt tego typu należy wiedzieć, że bardzo dużo zależy od naszej historii kredytowej. Każdy bank analizuje zdolność kredytową klientów na podstawie swych własnych algorytmów – informuje serwis http://produktyfinansowe.name.

Okazuje się więc, iż w kilku bankach jedna osoba może mieć różną zdolność kredytową. Poszukując odpowiedniego kredytu dla siebie, trzeba więc przeanalizować różne propozycje, które zapewniają nam nam banki. Ponadto należy korzystać z różnorodnych dofinansowań, które proponowane są m.in. przez państwo na zakup własnego mieszkania. Tego rodzaju pomoc rządowa niekiedy okazuje się bardzo korzystna.

Wybornym pomysłem jest sprawdzenie portali finansowych. Można tam znaleźć ciekawe wiadomości o kredytach hipotecznych. Chodzi m.in. o takie aspekty jak: rzeczywiste oprocentowanie, prowizje czy warunki umowy. Nade wszystko sprawdzając tego rodzaju portale można zdobyć informacje jak dużo będzie nas kosztował kredyt. Wszelkie dane zazwyczaj są umieszczane w rankingach.