Kiedy został wynaleziony Internet i zaczęły powstawać pierwsze serwisy internetowe nie było mowy ani potrzeby zajmować się pozycjonowaniem stron internetowych. Dopiero kiedy technika poszła naprzód, a w Internecie zaczęło pojawiać się coraz więcej serwisów o konkurencyjnej tematyce oraz zaczęły powstawać sklepy internetowe, w dalszej kolejności musiał się rozwinąć marketing internetowy.

Pozycjonowanie jest jednym z elementów marketingu internetowego, a polega na dodawaniu witryn do katalogów stron www. Oczywiście jest to bardziej skomplikowana czynność, której nie sposób opisać w kilku zdaniach, jednak możemy również dodać iż pozycjonowaniem, czyli dodawaniem witryn do tematycznych katalogów stron www, zajmują się profesjonalni pozycjonerzy.

Temat pozycjonowania zaczął się rozwijać wraz z powstaniem pierwszej wyszukiwarki internetowej, która działa na podstawie wpisania określonej frazy w odpowiednie okienko io pojawienia się najtrafniejszych wyników związanych z tą frazą. Jednak z czasem powstawania nowych serwisów internetowych zaszła również powstania specjalnego serwisu z katalogami stron www, który do dziś służy pozycjonowaniu stron, czyli doprowadzaniu do najwyższej pozycji w wyszukiwarce danego serwisu internetowego.