Na pewnym etapie swojego życia spotyka się z tym każdy młody człowieka. Studia nieuchronnie zmierzają ku końcowi, a czas wkroczenia na rynek pracy zaczyna spoglądać na nas z tajemniczym uśmiechem. Pojawiają się wtedy pytania odnośnie swojej przyszłości, pytania o to, w jaki sposób poradzić sobie w tak trudnych dla nowych – jeszcze potencjalnych – pracowników.

Człowiek jako zasób

Być może dla wielu osób termin human resources nie znaczy zbyt wiele. W bardzo dużym uproszczeniu jest to sfera działań, którą po polsku można określić jako zarządzanie zasobami ludzkimi. W jej zakresie mieszczą się te wszystkie akcje w obrębie firm, które bezpośrednio dotyczą rekrutacji nowych pracowników, asymilowania ich w nowych zespołach; potocznie określane jako działy HR, zajmują się również rozwojem pracowników w przedsiębiorstwie. W tym dziale spogląda się na człowieka jako na swego rodzaju zasób, który można wykorzystać lub zmarnować. Chociaż brzmi to mało elegancko, to jednak nie zawsze musi oznaczać eksploatację pracowników. Chodzi po prostu o to, by zdolności, które dany pracownik posiada, były rozwijane, co przecież nie jest korzyścią wyłącznie dla przedsiębiorstwa. Dobrze jest samemu spoglądać na siebie z tej strony, aby móc planować własne ścieżki rozwoju osobistego oraz zawodowego.

W gąszczu ofert

Już w czasie trwania samych studiów popularną praktyką jest poszukiwanie pracy dla siebie. Przepisy prawne sprzyjają w kwestii samym studentów, gdyż warunki zatrudnienia osoby uczącej się, są dla firm bardzo korzystne. Niejeden portal pracy prowadzi specjalną kategorię ofert, które są kierowane wyłącznie do studentów. Do najpopularniejszych należą zajęcia takie jak kelner, obsługa baru, ankieter, korepetytor od różnych przedmiotów maturalnych. Jeżeli jednak ktoś jest bardziej dociekliwy to również nietrudno natrafi na oferty stażów, praktyk lub jeszcze innych form dopełniających umiejętności zdobyte podczas wykładów. Niestety jednak wiele z nich oferuje wyłącznie takie zajęcia w formie bezpłatnej, co w dwudziestym pierwszym wieku nie świadczy pozytywnie o takim pracodawcy.

W gąszczu ofert cd.

Powracając do sytuacji młodego człowieka, który kończy już swoją edukację, to sytuacja na tablicach z ofertami pracy również dla niego ulega przeobrażeniu. Na tym etapie istotniejsze od prac dorywczych są zajęcia na etat, które mogą pozwolić na wstępną stabilizację życiową. Poza tym w dużo większym stopniu otwierają się drzwi na stałą pracę zagranicą. Chociaż oferty pracy w Polsce mogą być bardzo atrakcyjne, to jednak dla wielu osób dużo lepszym rozwiązaniem może okazać się zarobkowa emigracja. Decyzja o takim kroku powinna jednak być zawsze dobrze przemyślana i nie poczynana “na ślepo”. Zawsze należy pamiętać o rozważnym przygotowaniu własnego CV, w którym zwróci się uwagę na swoje rzeczywiste umiejętności i zdobyte doświadczenie. Nie należy również być nadto bojaźliwym, tylko przeciwnie – na rynku pracy należy walczyć o swoje, a zwłaszcza być pewnym swego. To Twoje życie i warto go bronić przed innymi.

 

źródło: http://www.a-trybut.eu/