Róże to jedne z najpiękniejszych kwiatów na świecie. Zachwycają chyba większość osób. Istnieje wiele ich gatunków i odmian. Do jednej z nich należą róże okrywowe zwane też różami drobno krzaczastymi. Występują w formie krzaczków posiadających zróżnicowaną formę. Krzewy te, mogą osiągnąć ponad metr wysokości. Aby uzyskać odpowiedni efekt, należy sadzić je w odpowiedniej ilości krzaczków na daną powierzchnię, gdyż mogą powstać miejsca z łysymi placami.

Z kolei zbyt duża ilość roślin przypadających na daną powierzchnię może dać mało ciekawy efekt ich piętrzenia. W odpowiednio dobranej ilości róże okrywowe (www.hyzowie.com/17-roze-okrywowe) pozwolą nam na uzyskanie pięknego kobierca. W tej grupie róż znajdują się też dzikie róże, które można spotkać w lasach.

Różami wielokwiatowymi obsadza się rabaty i kwietniki. Najlepsze efekty uzyska się, gdy posadzi się je w dużych grupach. Ich barwy są przeważnie bardzo wyraziste a posadzone po kilka krzaczków obok siebie, dają wrażenie kolorowych plam. Niestety zapach mają nikły ale hodowcy pracują nad uzyskaniem odmian intensywnie pachnących. Róże wielokwiatowe są bardzo efektowne. Aranżując ogród koniecznie powinno się uwzględnić posadzenie kilku krzaczków. Nie mają one szczególnych wymagań pielęgnacyjnych – rosną w każdej glebie. Należy pamiętać o regularnym podcinaniu przekwitłych kwiatów.

naturalne piękno róż

Ozdobą każdego wnętrza są kwiaty, zarówno te doniczkowe, jak i cięte, umieszczone w wazonie. Żeby przedłużyć ich trwałość należy odpowiednio o nie zadbać. Róże cięte także wymagają szczególnej pielęgnacji. Przed umieszczeniem ich w wazonie należy ich końcówki zanurzyć na chwilę we wrzątku, gdyż to przywraca drożność ich systemu naczyniowego. Nie należy miażdżyć końcówek ich pędów, ponieważ sprzyja to rozwojowi grzybów i bakterii. Jeżeli wymieniamy wodę w wazonie, to trzeba pamiętać żeby za każdym razem przyciąć końcówki kwiatów.

Róże zarówno w ogrodzie jak i cięte są prawdziwą ozdobą. Rodzaj róża obejmuje ok.200 gatunków różnych krzewów. Są niezwykle dekoracyjne i tworzy się z nich ogrody różane. Lubią słoneczne stanowiska, ewentualnie lekki półcień. Ich niezwykłą urodę można podziwiać w ogrodzie botanicznym bądź rosarium.

Poza funkcją dekoracyjną, owoce róży mają właściwości lecznicze. Hamują krwawienie, działają moczopędnie, zawierają witaminy C i z grupy B, karoten oraz żelazo. Polecane są jako cenny surowiec w ziołolecznictwie.