W każdej dziedzinie wiedzy technika idzie wciąż do przodu. Kiedyś wszelkie obliczenia były wykonywane ręcznie, potem na maszynie czy prostych kalkulatorach. Dziś do tego celu służą komputery oraz specjalistyczne oprogramowania. Również w dziedzinie rachunkowości i księgowości czyli w pracy biur rachunkowych wszystko z upływem lat się zmienia.

Obecnie PiTy oraz wszelkie podatki, w tym również podatek VAT są obliczane za [pomocą specjalnego oprogramowania księgowego, które w swym wyposażeniu posiada niemalże każde biuro rachunkowe. Praca księgowej oraz innych pracowników biurowych w biurze rachunkowym jest zdecydowanie szybsza i prostsza, dzięki wszelkim programom księgowym i rachunkowym, które mają na celu właśnie ułatwienie wszelkich prac nad dokumentami rachunkowymi danego podmiotu gospodarczego. Dlatego dziś nie wystarczy znajomość wszelkich zagadnień rachunkowych oraz księgowych do pracy w biurze rachunkowym, właściciele zatrudniając pracowników wymagają również znajomość obsługi komputera oraz wszelkich programów potrzebnych w rachunkowości i księgowości firmy.

Kiedyś praca księgowej była żmudna, długa i nie zawsze dokładna, gdyż istota ludzka może być omylna. Dziś, w dobie najlepszych komputerów oraz programów księgowych, nie mam mowy o pomyłce, a wszelkie obliczenia rachunkowe wykonywane są szybko i profesjonalnie. Księgowość dziś wykonuje się szybko i profesjonalnie – przykładem jest na przykład biuro rachunkowe HAH z Łodzi!