Jak wybrać odpowiedni nawilżacz powietrza?

Sezony grzewcze oraz upalne, letnie dni powodują wysuszanie powietrza w pomieszczeniach. Niedostatecznie nawilżone powietrze wpływa negatywnie na organizm i bywa przyczyną różnych dolegliwości. Z tego powodu warto zaopatrzyć...

260 0
260 0

Sezony grzewcze oraz upalne, letnie dni powodują wysuszanie powietrza w pomieszczeniach. Niedostatecznie nawilżone powietrze wpływa negatywnie na organizm i bywa przyczyną różnych dolegliwości. Z tego powodu warto zaopatrzyć się w urządzenia nawilżające.

Odpowiedni sprzęt nawilżający

Odpowiednimi urządzeniami, które służą do zwiększania wilgotności, są nawilżacze powietrza. Warto mieć je do dyspozycji nie tylko w sezonie grzewczym, lecz także przez cały rok. Z ich pomocą możliwe jest uzyskanie optymalnego poziomu wilgotności i pozbycie się z powietrza szkodliwych drobnoustrojów, bakterii i kurzu.
Jaki nawilżacz powietrza jest najskuteczniejszy?

Na rynku znaleźć można wiele podobnych urządzeń nawilżających. Jednak tradycyjne sposoby nawilżania i pojemniki na wodę są stosowane coraz rzadziej. Obecnie producenci oferują o wiele lepsze modele oczyszczaczy podłączanych do prądu. Do najpopularniejszych rodzajów nawilżaczy powietrza zalicza się; nawilżacze parowe, nawilżacze ewaporacyjne, nawilżacze ultradźwiękowe oraz nawilżacze wyposażone w jonizator.
Przed dokonaniem zakupu warto przeanalizować ofertę rynkową i zapoznać się z najważniejszymi parametrami technicznymi konkretnych modeli. Pomoże to wybrać sprzęt dostosowany do indywidualnych preferencji.

Najważniejsze parametry techniczne

Nawilżacze powietrza posiadają różne parametry, po których najłatwiej ocenić ich jakość i przystosowanie do danego pomieszczenia. Do najważniejszych parametrów, na które warto zwrócić uwagę, należą:
Pojemność zbiornika na wodę
Lepsze modele wyposażone są w pojemniejsze zbiorniki. Dzięki temu są one wydajniejsze i nie wymagają częstego uzupełniania.
Moc
Nawilżacze o wyższej mocy pracują krócej i są w stanie szybciej uzyskać oczekiwany poziom wilgotności w pomieszczeniu. Parametr ten informuje o ilości pobieranej energii elektrycznej. Należy zauważyć, że modele cechujące się wysoką mocą są z reguły energooszczędne.
Wydajność
Jest to jeden z najważniejszych parametrów. Jeżeli zastanawiamy się jaki nawilżacz powietrza będzie najskuteczniej pracował w naszym domu, mieszkaniu lub biurze, trzeba zwrócić uwagę na jego wydajność. Dotyczy ona zasięgu działania urządzenia. Najczęściej podawana ona jest w metrach kwadratowych lub w litrach (w nawilżaczach parowych). Zależnie od konkretnych modeli, różnić się może powierzchnia nawilżania. Znaleźć można nawilżacze przeznaczone do małych pomieszczeń oraz takie, które będą w stanie nawilżyć nawet 300 metrów kwadratowych powierzchni.
Filtry
Obecnie najnowsze modele mają wmontowane różnego rodzaju filtry, których zadaniem jest zwiększenie higieny w pomieszczeniach, usunięcie kamienia, nieprzyjemnych zapachów, drobinek kurzu oraz alergenów. Najczęściej wykorzystywane filtry to: filtr HEPA, filtr węglowy oraz filtr ceramiczny.
Hałas
Nowoczesne urządzenia cechują się cichą pracą, jednak przed zakupem warto sprawdzić podany w decybelach stopień głośności, szczególnie jeśli nawilżacz ma być umieszczony w pobliżu dzieci.

Dodatkowe wyposażenie – funkcjonalność nawilżacza

Duża oferta nawilżaczy i konkurencja na rynku sprawiają, iż producenci oferują dodatkowe funkcjonalności, wśród których są:
Higrometr – montowany jest w celu analizy wilgotności powietrza i regulacji pracy urządzenia.
Funkcja inhalacji – szczególnie zalecana, jeśli w nawilżanym pomieszczeniu przebywają dzieci, astmatycy lub alergicy.
Funkcja aromaterapii – w tym przypadku wykorzystywane są różnego rodzaju olejki zapachowe.
Funkcja jonizacji – pozwala na wytworzenie jonów ujemnych, które mają pozytywny wpływ na organizm.

Dlaczego warto nawilżać powietrze?

Przebywanie w pomieszczeniach zamkniętych, o niedostatecznej wilgotności powietrza, ma negatywny wpływ na organizm i szkodzi zdrowiu. Zbyt suche powietrze powoduje bowiem osłabienie układu odpornościowego, czego skutkiem są częstsze infekcje. Jak reaguje organizm? Efektem są konkretne objawy, np.: wysuszenie skóry, zakażenia bakteryjne, alergie, kaszel, niedotlenienie, trudności z oddychaniem i niska jakość snu. Nawilżacze powietrza pomogą nam pozbyć się tych dolegliwości i przywrócić właściwe funkcjonowanie organizmu.

In this article