Jednym z najpopularniejszych, i bez wątpienia ponadczasowych, stylów wybieranych do kuchni jest styl prowansalski. Nic dziwnego! Cechuje go subtelne piękno, lekkość, prostota i funkcjonalność. Urządzone w ten sposób pomieszczenia są przytulne, wygodne i zachęcają do wspólnego gotowania i spożywania posiłków.

Od czego zacząć?

Aby osiągnąć wymarzony efekt, trzeba dokładnie przemyśleć wszystkie szczegóły pod kątem indywidualnych potrzeb i charakteru oraz wielkości mieszkania. Pierwszym krokiem zawsze powinien być dobry projekt wnętrza. Można go oczywiście wykonać samemu i wiele osób, kierując się przede wszystkim względami finansowymi, decyduje się na takie rozwiązanie, jednak warto się zastanowić czy jest to właściwa droga. Zwykle lepiej pozostawić projektowanie znającemu się na rzeczy specjaliście (np. architektowi z biura Orange Studio), który, łącząc nasze sugestie z elementami charakterystycznymi dla wybranego stylu i specyfiką naszego domu stworzy wysoce spersonalizowany projekt.

kuchniaCo powinno się znaleźć w kuchni prowansalskiej?

Jak każdy styl, tak samo i ten ma kilka elementów, które nierozerwalnie się z nim kojarzą i których nie powinno w naszym wnętrzu zabraknąć. Pierwszą wartą uwagi rzeczą są tu ściany i podłoga. Te pierwsze powinny być pomalowane na kolor biały, szary. oliwkowo-zielony lub delikatnie lawendowy. Dobrym pomysłem jest też zastosowanie na jednej ze ścian farby strukturalnej. Jeśli chodzi o podłogę, to mamy tu cztery możliwości – drewno, kamień, płytki lub kombinacja drewna i płytek/kamienia.

Kolejną cechą charakterystyczną kuchni prowansalskiej są meble. Przede wszystkim powinny być one funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu. Zatem szafki powinny być zaopatrzone w całe mnóstwo szufladek, półeczek, przegródek na talerze, haczyków na kubki itp. Dzięki temu wszystkie potrzebne rzeczy zawsze będą uporządkowane i w zasięgu ręki. Fronty szafek powinny być utrzymane w prostym stylu, ewentualnie z niewielkimi, nawiązującymi do południa Francji zdobieniami i rzeźbieniami (kwiat lawendy, winorośl, oliwka). Jeśli chodzi o materiał, to meble powinny być wykonane z litego drewna utrzymanego w naturalnej kolorystyce lub pomalowanego białą farbą.

W kuchni prowansalskiej absolutnie nie ma miejsca na płyty i laminaty! Co warte podkreślenia, dobrze żeby w pomieszczeniu znalazła się jakaś szafka czy stolik pozornie nie pasujący do całości, jakby wzięty z innego kompletu. Taki zabieg spotęguje wrażenie autentyczności i, wbrew pozorom, zwiększy uczucie harmonii i spokoju.