Inwestuj w rozpoznawalność marki

W dzisiejszych czasach w każdym sektorze rynku obserwuje się wzrost ilości firm próbujących przebić się do świadomości przeciętnego konsumenta. Niestety obecnie nie jest to możliwe bez tzw. rozpoznawalności, a tę należy budować konsekwentnie od samego początku istnienia firmy. Bardzo ważną rolę w tym procesie odgrywa identyfikacja wizualna. To zbiór symboli, kolorystyka oraz logotyp firmy, którą …   Read More

231 0
231 0

W dzisiejszych czasach w każdym sektorze rynku obserwuje się wzrost ilości firm próbujących przebić się do świadomości przeciętnego konsumenta. Niestety obecnie nie jest to możliwe bez tzw. rozpoznawalności, a tę należy budować konsekwentnie od samego początku istnienia firmy.

Bardzo ważną rolę w tym procesie odgrywa identyfikacja wizualna.
To zbiór symboli, kolorystyka oraz logotyp firmy, którą dana marka się posługuje w komunikacji marketingowej z klientami. Projektowanie loga oraz pozostałych elementów składających się na identyfikację wizualną należy zlecać specjalistom. Nie warto oszczędzać w tej kwestii, ponieważ możemy stracić jeden z podstawowych atutów, jakim jest klarowny przekaz dla klienta.

Gdzie należy szukać takich specjalistów? Oczywiście w internecie!

Możemy także popytać znajomych, którzy także prowadzą biznes, czy przypadkiem nie posiadają w bazie swoich kontaktów kogoś godnego polecenia. Nie należy jednak grafika czy projektanta wybierać pochopnie. Koniecznie należy zapoznać się z jego dotychczasowymi pracami. Jeśli nie udostępnia ich online, warto poprosić o przesłanie pełnego portfolio. Ciekawą próbą jest także sprawdzenie, czy marki, dla których pracował, faktycznie korzystają z wyników współpracy.

16433129093_fd7b731868_z

Po drugie – pamiętajmy, że tworzenie logotypu to praca artystyczna.

A w takich przypadkach, jak to w sztuce, mamy do czynienia z różnymi gustami. Nie zawsze to, co odpowiada naszym znajomym, będzie dla nas korzystne. Dlatego warto zastanowić się, czy usługi oferowane przez tego konkretnego grafika będą odpowiadać naszej wrażliwości.

Profesjonalista z pewnością zada nam szereg pytań dotyczących wartości, jakimi kieruje się nasza firma oraz komunikatu, jaki chcemy wysyłać w świat swoim logotypem. Pamiętajmy, że udzielenie najbardziej wyczerpujących odpowiedzi na te pytania jest w naszym interesie.

5761487402_a2947b0d7b_z

Efektem zlecenia powinno być powstanie tzw. księgi znaku, w której oprócz oczywistego rozrysowanego logo w ewentualnych różnych wariantach kolorystycznych powinniśmy otrzymać opis, w jaki sposób grafik zaleca, aby go używać. Dodatkowo powinno się w księdze znaku znaleźć informacje na temat kolorystyki (rozpisane także w formie technicznego zapisu, z czego będzie później korzystać drukarnia cyfrowa), czcionki i inne ważne użytkowe informacje.

Na koniec – pamiętajmy, że praca nad logotypem wymaga co najmniej kilku konsultacji i nie jest szybkim procesem.

Jeśli zależy nam na czasie, będziemy musieli prawdopodobnie zrezygnować z jakości i logotyp może nie odpowiadać w pełni naszym oczekiwaniom. Weźmy to pod uwagę uwzględniając terminy, do których grafik wykonujący zlecenie będzie się musiał zastosować. Renomę danej marki buduje się latami poprzez sprzedaż wysokiej jakości usług lub produktów – rozpoznawalność marki może trwać krócej, ale wymaga specyficznego i jednoznacznego symbolu, który wydobędzie daną markę spośród morza jej podobnych. Dlatego tygodnie czasu poświęcone na konsultacje w kwestii logotypu nie są stratą czasu – a opłacą się wielokrotnie w przyszłości.

źródło: http://www.copygeneral.pl/projekty-graficzne

In this article